مشاهده خبر

گفتگوی ویژه نشریه مشعل(نشریه کارکنان صنعت نفت ایران) با دکتر نجفی مدیر عامل پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق

گفتگوی ویژه نشریه مشعل(نشریه کارکنان صنعت نفت ایران) با دکتر نجفی مدیر عامل پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق

به گزارش روابط عمومی شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق دکتر محمد هاشم  نجفی اردکانی مدیرعامل و عضو هئیت مدیره پتروشیمی گوهر افق در گفتگویی تحلیلی با نشریه مشعل وزارت نفت از شمارش معکوس به منظور  بهره‌برداری از پارک پتروشیمی استایرن منومر عسلویه خبر داد.

گفتنی است که پارک پتروشیمی استایرن منومر اولین پارک پتروشیمی کشور می باشد که در فاز ۲پتروشیمی های  منطقه پارس جنوبی، در شهرستان عسلویه واقع شده است.

پارک استایرن شامل ۴پتروشیمی تولیدی بنام های پاد جم ،صدف،انتخاب و دالاهو می باشد و شامل یک پتروشیمی غیر تولیدی صنعتی بنام شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق است.پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق را به عنوان مدیر و متولی پارک پتروشیمی استایرن منومر می شناسند که وظیفه تأمین و توزیع خوراک و یوتیلیتی(سرویس های جانبی) واحد های تولیدی پارک را بر عهده دارد.

در زیر متن کامل مصاحبه دکتر نجفی با نشریه مشعل را می خوانید:

مشعل: صنعت پتروشیمی در سا لهای اخیربه دنبال تکمیل زنجیره ارزش خود و سودآوری بیشتر از محصولات پایین دستی بوده؛ چرا که توسعه در این بخش میتواند به توسعه منطقه ای، اشتغال پایدار و ارزش افزوده بیشتر برای کشور منجر شود. به همین دلیل، رفع موانع برای احداث وهمچنین شروع به کار پارکهای پتروشیمی در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته و پارک استایرن، یکی از این پار کهای پتروشیمی است که با هدف تکمیل زنجیره و تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده تشکیل شده است.میعانات گازی بعد از تحویل از فازهای پارس جنوبی، به اتان و بعد اتیلن تبدیل می شود و بعد بنزن تولید شده در پتروشیمی نوری به همراه اتیلن، در واحد اتیل بنزن پتروشیمی پارس به اتیل بنزن و در ادامه به مونو استایرن تبدیل می شود. مونو استایرن، خوراک اصلی پارک استایرن است و انواع محصولات پلی استایرن از آن تولید می شود. واحدهای پارک استایرن، شامل پتروشیمی انتخاب، پلیمر پادجم، پتروشیمی صدف و پتروشیمی دالاهو است. نشریه «مشعل » با نگاه به این موضوع، با محمد هاشم نجفی اردکانی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق، گفت و گویی انجام داده وآخرین وضعیت پارک استایرن عسلویه را بررسی کرده است. آنچه میخوانید مشروح این گفتوگوست.

محمد هاشم نجفی اردکانی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق توانسته بخش زیادی از مشکلات این پارک را مرتفع سازد و شرایط را به سمت بهره برداری هر چه زودترآن پیش ببرد. روند شکل گیری پارک استایرن چند سالی متوقف بود و حالا در دولت سیزدهم دوباره فعال شده و بزودی شاهد تحولات بزرگ در این پارک خواهیم بود.

پارک استایرن مدل کوچکی از یک منطقه ویژه هست

نجفی  با بیان اینکه ماهیت شکل گیری این شرکت آماده سازی تامین نیازمندی ها و سرویس های مشترک چهار طرح پتروشیمی پاد جم، انتخاب ، صدف و دالاهو در محدوده پارک استایرن بوده است، گفت: این پارک در فاز دو پتروشیمی  عسلویه قرار دارد و همه طرح های مستقر در این پارک  بر پایه خوراک استایرن طراحی شده اند و در حال تکمیل هستند.

او با اشاره به عملیات اجرایی احداث اولین پارک پتروشیمی در ایران از حدود هشت سال پیش ، گفت: به دلیل اینکه خوراک همه مجتمع ها استایرن بود، این پارک بنام  «پارک استایرن» نامگذاری شده است. و طبق برنامه ریزی های صورت پذیرفته خوراک پتروشیمی های مستقر در پارک از  پتروشیمی پارس به عنوان تولید کننده‌ استایرن از طریق یک خط لوله به مخازن پارک منتفل گردیده و شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق به عنوان متولی توزیع استایرن  ، خوراک را بین چهار پتروشیمی توزیع می نماید.

نجفی با اعلام اینکه میزان  تولید استایرن منومر توسط شرکت پتروشیمی پارس بالغ بر 500 هزار تن در سال است و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای هر کدام از پتروشیمی های عضو پارک سهمیه ای از این میزان  تعیین نموده است، افزود: طبق برنامه و طراحی های صورت پذیرفته بناست یوتیلیتی(سرویس های جانبی) پارک استایرن از سوی پتروشیمی دماوند تامین گردد که در این حوزه نیز شرکت پتروشیمی گوهر افق مسئولیت دریافت یکجا و توزیع آن بین شرکت های عضو  پارک را نیز بر عهده دارد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر به ایجاد تاسیسات مشترک برای پارک و امکانات و خدمات عمومی شامل انبار ، سیستم حراستی،سیستم متمرکز آتشنشانی ،سالن همایش و ... هم اشاره کرد و گفت:
می توان پارک استایرن را مدل کوچک تری  از یک منطقه ویژه در نظر گرفت که همه امکانات مورد نیاز را در داخل خود تامین می کند. البته از آنجایی که تاکنون  در کشور تجربه احداث پارک پتروشیمی را نداشته ایم، روند اجرایی پارک استایرن تاکنون با  مشکلات و موانعی روبه رو بوده است  که در حال رفع آنها هستیم.

شروع دوباره عملیات اجرایی تاسیسات مشترک از ماه های آینده

نجفی با اشاره به وضعیت سهامداران شرکت گفت: در واقع سرمایه گذاران طرح های مستقر در پارک  سهامدارن اصلی شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق هستند که پتروشیمی جم با شرکت پتروشیمی پادجم و 37/51 درصد ، پتروشیمی انتخاب و دالاهو که متعلق به گروه انتخاب هستند با 49/43 درصد و پتروشیمی صدف نیز با 14/5 درصد ، سهامداران اصلی این شرکت هستند.

دکتر نجفی با اعلام اینکه عملیات اجرایی تاسیسات آفسایت پارک استایرن از سال ۹۷ به صورت رسمی آغاز شده و عملیات اجرایی برای ایجاد تاسیسات مشترک شامل مخازن، پست برق،ایستگاه گاز، خطوط انتقال خوراک و یوتیلیتی و کریدور های بین پتروشیمی های عضور پارک نیز از همان سال آغاز شده است ، گفت: در آن زمان مشکلاتی بین کارفرما و پیمانکار وجود داشته و در نتیجه احداث پروژه متوقف می شود، اما پروژه در دوره جدید دوباره فعال شده و بناست ظرف ماه های آینده عملیات اجرایی تاسیسات مشترک مجددا آغاز شود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق با بیان اینکه فاز اول پارک به بهره برداری رسیده و در حال حاضر بخشی از خوراک را از پتروشیمی پارس گرفته و به پتروشیمی انتخاب منتقل می کنیم، افزود:  هنوز سازه اصلی پارک فعال نشده و فعلا با سازوکارهای موقت خوراک را به پتروشیمی انتخاب منتقل می کنیم و در همین مدت به درآمدزایی نیز رسیده ایم. روند تکمیل پروژه های تولیدی عضو پارک به خوبی در جریان است و پتروشیمی صدف و دالاهو هم اعلام کرده اند تا اوایل سال آینده به مرحله پیش راه اندازی می رسند .

 نجفی افزود: با فعال شدن همه پروژه ها و بخشهای خدمت رسانی پارک ، به شکل اصلی و مد نظر در طرح جامع خواهد رسید. در خصوص فاز های مختلف تاسیسات مشترک آفسایت  پارک استایرن  هم در حال انجام می باشد  و پست های برق و گاز به حدود هفتاد درصد اجرا رسیده و با وارد شدن تجهیزات در مدار قرار می گیرند. همچنین در بخش مخازن به بیش از چهل درصد پیشرفت رسیده ایم. با توجه به برنامه ریزی های انجام شده و هماهنگی و تغییراتی که شرکت پادجم در یکسال اخیر در سیستم مدیریتی خود داشته به نظر میرسد تا پایان سال پست های برق و گاز آفسایت پارک استایرن توسط این شرکت به عنوان سازنده بخشی از تاسیسات مشترک آفسایت پارک تکمیل شود و در مدار قرار بگیرد.

هدف تامین نیاز های همه اعضاء پارک استایرن

دکتر نجفی با اشاره به اشکالاتی که از گذشته در روند اجرای پارک استایرن وجود داشته ، گفت: اعتقاد ما این است که کار باید انجام شود و  بن بستی وجود ندارد. مخصوصا در صنعت پتروشیمی راه حل های زیادی را می توان در نظر گرفت و تعامل خوبی با سایر مجموعه های برقرار کرد. این پارک الگو و سرآمد  برای کشورمان در منطقه خواهد بود و فرصتهای بسیار خوبی را می توان در حوزه استایرن به عنوان خوراک بسیاری مجتمع های تولیدی و صنایع پایین دستی  ایجاد کرد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق ارتباط با شرکت های عضو پارک را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: به جرات میتوانم بگویم در هیچ مرحله ای طی سالهای گذشته ارتباط بین شرکت های پارک به این اندازه نزدیک و مثبت نبوده است. به هر حال بخشی از پارک مثل مجموعه های پادجم (متعلق صندوق سرمایه گذاری کشوری) و صدف (متعلق به هلدینگ خلیج فارس) سهام دار دولتی دارند و بخشی از پارک شرکت هایی هستند که سهام دار خصوصی دارند و خواسته ها و الزامات هرکدام متفاوت است.

دکتر نجفی با تاکید بر اینکه برخی رویکردها در مورد بخش خصوصی باید تغییر کند، افزود: بنا نیست سهام دار بخش خصوصی در جایی سرمایه گذاری کند و همه ریسک های سرمایه گذاری را بپذیرد و مورد بی اعتنایی هم  قرار گیرد و یا کنار گذاشته شود. اگر ما در شرکت پتروشیمی گوهر افق  به عنوان مدیریت کننده پارک بتوانیم این موازنه را بین هر دو گروه سرمایه گذار های  های دولتی و خصوصی  برقرار کنیم، نتیجه این تعامل سودآوری بیشتر برای کشور و رشد صنایع و خود کفایی در صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی خواهد بود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق یادآور شد که در این مدت تلاش شده تا اعتماد را بین شرکت های عضو پارک ایجاد کنیم تا باور داشته باشند که منافع تمام شرکت های پارک دنبال و تامین خواهد  می شود ،افزود:  نگاه و مشی مدیران عامل پتروشیمی های پارک هم بر حفظ و تقویت این اعتماد است. این اعتماد در گذشته از دست رفته بود و در ابتدای شروع کار هم موانعی بود اما اصلاحاتی صورت گرفت و امروز با رفع مشکلات اصلی به سود رسیده ایم.

نجفی افزود: در این مدت جلسات هیات مدیره برقرار و کارگروه های مختلفی را برگزار کرده ایم و کمیته هایی حسابرسی و فنی و بازرگانی راه اندازی شده است و من فکر می کنم بخشی از این هماهنگی به دلیل ترکیب هیات مدیره پارک است. در این مدت تلاش کرده ایم مطالبات سهام داران که کاملا معقول بوده را پیگیری و اجرا کنیم. نکته مهم این است که همه اعضا به دنبال تکمیل و فعالیت کامل این پارک هستند تا موجب افتخار صنعت نفت و پتروشیمی کشورمان باشد.

تلاش برای خروج از حالت دستوری

نجفی به تعامل و همکاری خوبی که با مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی داشته اند اشاره کرد و گفت: شاهد هستیم که با وجود مشکلات و محدودیت هایی که وجود دارد، تلاش می کنند تا موانع را از سر راه پارک استایرن بردارند. به نظر می رسد تغییر رویکردهایی که در یک سال اخیر ایجاد شده ، قطعا بر روی پیگیری و ساز و کار های  مرتبط با پارک تاثیر گذاشته و به نظر من وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی رفتار و رویکردی متفاوت نسبت به گذشته دارد. در دوره جدید بیشتر سعی میشود کار را به مرحله اجرا برسانند و از حالت های  دستوری خارج سازند.

دکتر نجفی سهمیه خوراک استایرن منومر در نظر گرفته برای شرکت های مستقر در پارک را در صورت تامین کافی و مناسب خواند و گفت: اجازه نمی دهیم شرکت دیگری وارد پارک شود و بخواهد از این خوراک استفاده کند. دلیل آن هم این است که چهار شرکتی که در حال حاضر در پارک سرمایه گذاری کرده اند به دنبال یک فعالیت اقتصادی و تولیدی مستمر هستند و  نه یک مقطع کوتاه چند ماهه! اصل حضور و فعالیت این تعداد شرکت با این میزان خوراک از  قبل طراحی شده است و در صورت  افزایش تعداد شرکتها امکان تامین خوراک وجود نخواهد داشت و توجیه اقتصادی برای تولید همه مجتمع ها وجود نخواهد داشت.

هیچ مازاد استایرنی در پارک نداریم

او تصریح کرد: بسیاری از شرکتهای خصوصی روی زنجیره استایرن و صنایع پایین دستی  برنامه ریزی  کرده اند مثلا می خواهند پلی استایرن تولید کرده و به  شرکتهای لوازم خانگی بفروشند و اگر در ارائه خوراک به این مجموعه ها با چالش مواجه شود مجبور به واردات استایرن  می شوند و این موضوع مستقیما روی قیمت محصولات صنایع پایین دستی مثل لوازم خانگی تاثیر می گذارد.

نجفی گفت: تاکید ما این است که سهمیه خوراک باید به طور کامل برای شرکت های عضو پارک باقی بماند ما با هر کدام از شرکتهای پارک قرارداد مستقل داریم و کلیه اختیارات و حدود مسئولیتی آنها در حوزه استایرن به شرکت پتروشیمی گوهر افق واگذار شده است. از آنجایی که پروژه های تولیدی پارک با سرعت بسیار خوبی در حال تکمیل و در  مدار تولید قرار گرفتن هستند، به زودی خوراک به طور کامل مصرف خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق همچنین اعلام کرد که پتروشیمی پادجم تا پایان سال  1402 در مدار تولید قرار می گیرد و پتروشیمی های دالاهو و صدف هم اعلام کرده اند که در اوایل سال 1402 به مرحله پیش راه اندازی می رسند و به این ترتیب از سال 1402  هیچ مازاد استایرنی در پارک نداریم.

نجفی با اشاره به اینکه مجوزهای توزیع استایرن در کشور شامل دو گروه شرکت هایی هستند که شرکت ملی صنایع پتروشیمی(وزارت نفت) و یا وزارت صمت به آنها مجوز داده است، افزود: شرکت هایی که وزارت صمت به آنها مجوز داده، پتروشیمی نبوده و شرکت های کوچکی هستند که در حوزه پایین دست پتروشیمی و زنجیره‌ی ارزش و کالاهای مصرفی سهم مهمی دارند و کمبود هرکدام از این محصولات موجب ایجاد چالش در کشور ایجاد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق در توضیح این موضوع گفت: تا زمان راه اندازی پتروشیمی های پارک استایرن، مازاد استایرنی که  در پارک مصرف نمی شود را می توان به سبد شرکت های پایین دستی فروخت  اما به محض راه اندازی پتروشیمی های دالاهو و صدف در ابتدای سال ۱۴۰۲ این میزان خوراک باید به این پتروشیمی ها ارسال شود. سوال مهم این است که در آن زمان چه سازوکاری برای تامین استایرن مورد نیاز این شرکتهای پایین دست اندیشیده شده است؟ یکی از راهکارها احداث پتروشیمی «کیان» بوده که فکر میکنم در حدود 16 درصد پیشرفت فیزیکی دارد پیش بینی می شود در سال 1405 راه اندازی گردد.بنابراین با این شرایط امکان تامین بلند مدت استایرن مورد نیاز شرکت های صنایع پایین دستی وجود نداشته و همچنین استایرن تولیدی پتروشیمی تبریز نیز در همان مجموعه مصرف می شود و نمی تواند پاسخگوی نیاز سایر مجموعه ها در کشور باشد.

ایشان با تاکید بر اینکه وارد شدن به فضای واردات برای شرکت های پایین دستی توجیه ندارد و در عین حال تخصص این کار را هم ندارند، افزود: به همین دلیل پیشنهاد دادیم که پتروشیمی گوهر افق به عنوان وارد کننده اقدام به واردات استایرن کند و استایرن مورد نیاز اعضای پارک را طبق فرمول توافق ارائه کرده و استایرن مورد نیاز سایر شرکتها را وارد بورس کالا کرده و از آن طریق به بازار برسانیم و به این ترتیب نقش تنظیم گر بازار را اجرا کنیم. البته این طرح در حال مطالعه است و باید روی جزئیات آن بررسی بیشتری صورت گیرد.

موافق عضو جدید در پارک استایرن نیستم

مدیرعامل شرکت پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق با بیان اینکه در حال حاضر درخواست برای عضویت جدید در پارک استایرن زیاد است اما ما موافق افزایش تعداد اعضای پارک با توجه به موضوع خوراک نیستیم، افزود: شرایط برای توسعه پارک وجود دارد اما مشکل اصلی محدودیت خوراک است ، اما اگر بتوانیم بحث نگرانی تامین خوراک استایرن را به هر شکلی برطرف کنیم، میتوانیم شرکت های  تولیدی دیگر را هم به پارک اضافه کنیم.

نجفی با اشاره به اینکه پارک استایرن منومر هنوز به طور کامل به مدار نیامده و نرخ خدمات قابل ارائه به شرکت های عضو پارک  هم مشخص نیست ، افزود: فعلا نمی توانیم ارزیابی دقیقی در مورد هزینه ها و درآمدهای شرکت و مجموعه پارک داشته باشیم. یکی از چالش های مهم پارک استایرن  «نظام نامه عمومی پارک» است که تدوین شده اما هنوز مصوب نشده است و لازم است جلسه مشترکی با شرکت ملی صنایع پتروشیمی داشته باشیم. با تصویب این نظام نامه نقش و جایگاه و محدوده های جغرافیایی هر شرکت در پارک مشخص می شود و تا زمانی که این نظام نامه تصویب و اجرایی نگردد، همه تعاملات ما در پارک استایرن  معطوف به افراد است و با حضور یا رفتن من یا هر فرد دیگری سازوکارها تغییر می کند.

فایل کامل مصاحبه دکتر نجفی با هفته نامه مشعل را در اینجا بخوانید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر سنجی

 
اولین موافق باشید.
یک مخالف
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید گفتگوی ویژه نشریه مشعل(نشریه کارکنان صنعت نفت ایران) با دکتر نجفی مدیر عامل پتروشیمی توسعه پارک صنعتی گوهر افق
دی ان ان